29.4.10

Interview s Fedorom

Československý DJ Fedor sa objavuje na stránkach Splashu celkom pravidelne. Je na to hneď niekoľko dôvodov - jednak Fedor je super človek a máme ho radi, ale taktiež je výborný dj, pravidelne hráva v rádiu, organizuje vlastné akcie, produkuje... O tom všetkom a ešte o niečom viac v nasledujúcom rozhovore.


Minulosť - Slovensko

Takže začnime na Slovensku. Asi všetky tvoje internetové biografie spomínajú, že si hral na basgitare v nejakej kapele. Povedz nám teda o tom niečo viac.
Hral som dokopy v troch kapelách naraz. Hudobne šlo o funky, jazz-rock, tradičný jazz - jazzové štandardy. Hrával som na elektrickú basu, ale aj na kontrabas. Nikdy nezabudnem na super jam sessions v nitrianskom divadelnom klube. Ďalšia kapela bol Black Sabbath revival band Divá Zver, to bol fakt poriadny "nářez", divoké koncerty plné energie a všetkého toho rockového šialenstva. Popri tom som súkromne študoval hudobnú teóriu, trénoval stupnice, akordy, harmónie všetky podobné šialenosti :)

Ako si sa dostal potom k djingu a k elektronickej hudbe ?
Chalani z dnes už neexistujúceho Scream promotion začali približne pred 14timi rokmi robiť techno akcie v Starej Pekárni. Keď sme ja a moja dvojka Fero videli, ako dokáže dj interagovať s ľuďmi na parkete, bolo nám hneď jasné, že to je niečo čo chceme robiť. O pár mesiacov sme na pokračovaní tejto párty hrali náš prvý live act z nasekaných samplov od Leftfield, Underworld, Prodigy a iných projektov. Krátko na to sme predali bicie, basy a kúpili v Brne naše prvé gramce. Samozrejme Technics. Vtedy sme ich normálne pašovali cez hranice. Bola to fakt sranda. A o chvíľu na to sme už mali na rováši vlastné akcie v Pekárni a open air festival Rotor Jelenec.

Na slovensku si bol aktívny ako dj osem rokov. Ako hodnotíš spätne obdobie hrania na slovensku ?
Zo začiatku som hral len na akciách ktoré sme sami organizovali pod značkou Wattaz promotion. Stal som sa rezidentom klubu Stará Pekáreň a pravidelne búchal pre plný klub šialencov. Bolo to výborné. Pozývali sme tam vtedy hrať veľa dj-ov z Čiech, takže sme si ako Wattaz vytvorili dosť kontaktov. Ale všetko, čo začína aj končí. Chytili sme výbornú generáciu ľudí, ktorí boli nadšení niečím novým, čím parties v tej dobe fakt boli. Bol to boom a na jeho vlne sme sa pekne zviezli. Dnes väčšina z tých ľudí kočíkuje svoje deti a je v kľude :)

Aká bola situácia keď si sa rozhodol odísť? Prečo si odišiel?
Po pár rokoch sme si ako Wattaz uvedomili, že na našich akciách si zahrali asi všetci, ale nás nikto nevolal. Vzťahy boli zrazu komplikovanejšie. Tak sme si uvedomili že je čas sa pohnúť. Festival Rotor sme odovzdali do Danielových rúk a bežali sme do sveta :D. Niekedy je zdravé zmeniť miesto.


Súčasnosť - Česká Republika

Momentálne teda pôsobíš v Čechách. Ťažko sa začínalo odznova? (hudobne)
Nebolo to ťažké, práve naopak. Sám som prekvapený. Len som pokračoval so skúsenosťami nadobudnutými za tie roky na Slovensku. Celé to šlo akosi oveľa ľahšie. Česi sú jednoducho viac tímový národ. Pokiaľ máš čo ponúknuť tak si zahráš. Praha je plná klubov kde narazíš na správnych ľudí. Stačí navštíviť Cross club, Akropolu, Roxy, Central Station alebo Radosť a človek má hneď plno kámošov :) A to sú len kluby v Prahe. Nie je problém užiť si tú najlepšiu zábavu na Fléde, Mínus Trojke, Clube Perpetum, alebo v Mersey Clube. Brno je moja srdcovka, je to na pol ceste medzi cz-sk a party people sú tam úplne najlepší...

Si organizátorom akcii Simple Sample v pražskom paláci Akropolis. Aká je koncepcia týchto akcií?
Koncepcia zo začiatku bola taká, že mám pritiahnuť do klubu viac slovenských dj-ov. V poslednej dobe na Simple Sample pozývam jednoducho kamošov s ktorými si rozumiem. Za tie 2 roky čo akcia beží to je už celkom pekný zoznam mien: Chunk Foo Fighters, Noks & Good Mood, Acoustic Terrorist & Wera Latex Princess, Airto, Tuco, Dmitry, Felix, Electronic Bitches...

Si tiež jedným z djov, ktorí pravidelne hrávajú v rádiovej relácii Dance Exxtravaganza na rádiu Evropa2. Ako vnímaš rozdiel medzi hraním na akcii a pre rádio?
Do rádia môžeš v pohode namixovať veci, ktoré by si na akcii nikdy nepustil. Podla mňa máš oveľa väčšiu voľnosť. V momente, keď ide tvoj set, tak to počúva celá republika, čo mňa osobne zo začiatku dostávalo normálne do tranzu. Ale celkovo do rádia hrám kľudnejšie. Myslím, že je to zdravé :D

Ako by si opísal zvuk, ktorý momentálne hrávaš?
Momentálne ulietavam dosť na fidget house a bassline. Ale to asi vačšina z nás nie? Stále mám rád veľa vokálov, takže sa často presuniem aj k new rave, dirty disco a electro house-u.


Porovnanie SVK vs. CZ

Hrával si na Slovensku a teraz hrávaš v Čechách. Kde vnímaš najväčšie rozdiely?
No v prvom rade to bude určite v počte klubov. Na slovensku je ich oveľa menej a rezidenti si úzkostlivo držia svoje akce. Keď si všímam plagáty nových akcií, tak stále vidím tie isté mená. Tu v Čechách to tak nie je. Super je, že v Prahe organizujú akcie aj cudzinci, ktorí majú kvalitné kontakty, takže dokážu zavolať úplne iných dj-ov. Samozrejme sa bavíme o viac indie, alebo underground tanečnej scéne. Nemám na mysli duc duc akcie pre ovečky :)

Prečo je v Čechách elektro scéna rozvinutá a na Slovensku skoro neexistuje? Čo na slovensku chyba?
My Slováci máme tú nevýhodu, že nás je málo. Nemáme dosť klubov. Malú, skoro mikro scénu, v ktorej si človek 2x rozmyslí čo bude hrať. Hlavne aby vôbec hral. Takže skúšať niečo iné je ťažké. Vystúpiť z hlavných prúdov a snažiť sa o niečo nové skončí často tým, že ťa nikto nedocení a nakoniec odchádzaš z klubu so zmiešanými pocitmi. Je ľahšie sekať mainstream, dostávať pekne zaplatené, byť tam kde sú všetci (ovečky) a nič neriešiť... Často na slovensku pustíš track a väčšina sa poberie na pivko, vo zvyšku sveta naopak skáče a vrieska celý klub :) Asi to tak má byť...

Niektorí Českí dji veľmi chvália slovenské publikum - prečo myslíš, že je to tak?
Slováci sú ohniví. Úplne iní ako Česi. Keď príde Slovák na párty tak je schopný vypustiť zo seba dušu. A hlavne slovenské baby, tie budú mať na tej pochvale zrejme veľký podiel :) Taktiež na Slovensku sa hráva oveľa agresívnejšie ako v Čechách, takže prečo sa nevyblbnúť, keď sa to dá.


Produkcia

Si aj celkom aktívny na producentskej báze. Môžeš v skratke priblížiť, čo všetko si na tomto poli urobil /dosiahol?
Mám za sebou remixy pre Čisté Tvary a Longital. Jeden vlastný track If I. Vypočuť si ich môžete na mojom myspace profile. V pláne mám zremixovať The Uniques a raperskú star Kaidžas. Ďalej stále aktívne pracujem na nových trackoch, ale zrejme som príliš sebakritický takže zatiaľ mi to ide dosť pomaly. Dúfam však, že čoskoro budem spokojný so svojim zvukom natoľko aby som prezentoval viac vlastnej tvorby.

Aký hardware a software používaš?
Repráky Samson Resolv 65a, zvukovku M-audio FireWire 410, Novation x-station, Launchpad, Evolution x-session, Ableton Live Suite, Massive, iMac.

Čo máš radšej djing alebo produkciu?
Vôbec to nerozlišujem pokiaľ sa jedná o hudbu, vždy som mal silné spojenie. Takže pokiaľ hrá kvalitná music nič viac neriešim, je to vždy radosť :)


Finále grande

Aké máš plány do budúcnosti ?
Číslo jedna je zatlačiť poriadne na produkciu. Nastal čas vypustiť von niečo kvalitné.
Najbližšie sa teším na akciu Dutty Weekend v pražskom klube Central Station, kde mám robiť support dj-ovi Donna Summer. A taktiež na brnenskú open air Factory Párty. Čakajú ma aj ďalšie pokračovania Simple Sample akcií v Akropoli takže bude veselo.

DJ Fedor Top 5 Apríl 2010
1. Miike Snow - Silivia (Sinden Remix)
2. Foamo - Centavo (Warrior One Remix)
3. Kavinsky - Nightcall
4. Dan Black ft. Kid Cudi - Symphonies (Dada Life Remix)
5. Fagget Fairys - Roll the Dice (B. Rich Remix)

0 comments:

Post a Comment