3.2.11

Interview s Tvyksom

foto (c) Adam Holý

Český dj Tvyks je nepochybne jednou z najznámejších a kľúčových postáv československej scény. Pôsobí na nej už 17 rokov a narozdiel od iných sa z nej nestratil - možno práve vďaka neúnavnej snahe prezentovať a hrávať novú hudbu. Porozprávali sme sa o jeho pôsobení v Berlíne, EP na labeli Meanbucket, rozhlasovej show Vibrator a ďalších zaujímavých témach. Tak hor sa do čítania!Na hudobnej scéne si aktívny už 17 rokov, začínal si v dobe, keď elektronická hudba u nás bola ešte len v plienkach. Ako hodnotíš jej vývoj po toľkých rokoch?
Za ty roky se samozřejmně stalo moře věcí. Důležité je, že lidi stále mají chuť tančit a v klubech je kolikrát opravdu veliká zábava. Což je pro mně absolutně esenciální.

Poďme ale do súčasnosti. Pred nedávnom si sa presťahoval z Prahy do Berlína. Nebol to (hudobne) veľký šok? Ako veľmi je hudobná scéna v Berlíne, resp. v Nemecku iná ako u nás?
Měl sem naštestí možnost si Berlín oťukat už předem, abych vědel že to nebude divoká změna. Hudební preference jsou tu samozřejmně jiné, sem se jezdí bavit celá planeta a podle toho tu vše vypadá. Díky tomu město dáva možnosti pro široké spektrum hudebních žánrů a vše může fungovat pěkne pospolu. Netvrdím, že tu je na růžích ustláno, ale když deláš zajímavé věci, máš rozhodně možnost se prosadit.

Povedal by si, že sa v Berlíne dá djingom, resp. hudbou ľahšie živiť? U nás to totiž - obzvlášť pri elektronickej hudbe - pôsobí ako takmer nemožné...
V podstatě bych řekl, že to je stejné jako u nás. Buď do toho jdeš naplno a žiješ tím, nebo to deláš pouze jako hobby.

Koncom roka 2010 ti vyšlo na značke Meanbucket prvé EP s priliehavým názvom "From Prague To Berlin". Bolo veľmi dobre prijaté ako kritikmi tak aj hudobnou verejnosťou. Ako si s odstupom času s EPčkom spokojný ty?
Těší mně, že jsem našel zvuk, který mi sedl. Zároveň mně bavila spolupráce s Craigem (C.Monts) a celou Meanbucket crew. Za všechny ohlasy jsem samozřejmně rád, v podstate mně to nakopává do další práce.

Remixes by tvyks

Nebol to však tvoj prvý producentský počin. Remixoval si Lo-Fi-Fnk, Zombie Nation, Riva Starr, Ku Bo alebo súčasnú vychádzajúcu hviezdu Jamesa Blake-a a v spolupráci s ďalšími producentami si remixoval Digitalism, Dance Area, Cassius, Midi Lidi alebo The Uniques. To je celkom slušná kopa skladieb. Je podľa teba v dnešnej dobe nevyhnutné - ak chce dj preraziť - aby sa začal venovať produkcii?
Právě, že nejen Berlín, ale i putování po Evropě mi vyjasnilo, že klidne můžu být nejlepší DJ pod sluncem, ale pokud nebudu mít i vlastní produkci, šance na ůspěch budou značně omezené. Důležité je, že muziku jsem chtel delat odjakživa a celá ta léta jsem sbíral zkušenosti, poznával co přesně mně baví a zajímá. Všechny spolupráce mně obohatili, ale po čase sem zjistil, že je důležité dát průchod i vlastní tvorbě.

Mohol by si čitateľom, ktorých zaujíma hudobná produkcia priblížiť ako vyzerá tvoj produkčný setup?
Aktuálně to je kombinace Live a Logic, plus microKorg XL a řady VST pluginu.

Rovnako ako tvoje djské vystúpenia tak aj tvoje rozhlasové show Vibrator sú známe dôrazom na novú hudbu a vyhľadávaním čerstvých hudobných prúdov. Podľa akého kľúča vyberáš skladby do Vibratora? V čom sa odlišujú tvoje rádiové sety od tých, ktoré môžeme počuť na party?
Vibrator děláme už třetí sezónu a je takovým lakmusovým papírkem toho, co je momentálně žhavé. Mně proste baví hledat novou muziku, objevovat další zákoutí kam se to cele ubírá. To přesně náš pořad reflektuje. Hodne věci z pořadu hrávam i v klubech, ale tam je přímá interakce s publikem, která vše posouvá do další sféry.

foto (c) Adam Holý

Vibrator však v súčasnosti nie je iba rádiová záležitosť - minulý rok ožil v podobe veľmi úspešnej párty v pražskom Roxy. Podarilo sa ti zavolať skutočne svetových hostí - Zombie Nation, Zinc, Drop The Lime, Boy 8-Bit, Sound Pellegrino Thermal Team... Ako ti sedí úloha promotéra?
Za prvé jsem moc rád za spolupráci s klubem Roxy. Myslím, že jsme začali v pravou chvíli. K párty nás vlastně inspirovali naši posluchači, kteří se podobné akce začali sami dožadovat. A fakt si vážim té podpory, kterou nám dávají. Atmosféra na akcích byla vždy ůžasná, to se dá slovy težko popsat.

Podľa akých kritérií vyberáš headlinerov Vibrator párty? Sú nejakí dji / producenti, ktorých by si rád zavolal a zatiaľ sa ti to nepodarilo?
Cílem je přivážet jména, která v pořadu často zazní. Hlavne nás zajímají interpreti, kteří v Praze zatím nevystoupili, nebo hráli ůplne jinou muziku viz. Zinc. Seznam hostů je fakt veliký a pořád se rozrůstá. Taky je tu možnost představovat i zajímavé české a slovenské DJs. Nekterá jména je vážně složité získat, a to kolikrat díky spletitému vyjednávání s agenty a managementem. Pokud nekoho nepřivezeš ve správný čas, může se lehce stát, že se po čase dostane za dosažitelný finanční horizont. A jiná jména už po čase přestanou být hudebne zajímavá, což je proste klasický hudební vývoj. Co mně opravdu teší je, že všichni naši ůčinkující byly v Praze velmi spokojení a dávají dál dobré reference.

Povedal by som, že rok 2010 bol pre teba pomerne úspešný. Aké máš plány na tento rok?
Ano, byl to zajímavý rok. A teším se, že letos je možnost vše posunout mnohem dál. Více muziky a více zábavy.

Kde vidíš budúcnosť elektronickej tanečnej hudby? Máš nejaké tipy na hudobné trendy či zaujímavé mená pre rok 2011?
Kdybych znal budoucnost, tak to by se pak deli věci. To mi věř! Přeju si víc české a slovenské produkce. Pár jmen, která mně baví : Canblaster, Ramadanman, Randomer nebo Naifian. Ale beztak se rád nechám překvapit nekým novým, to je daleko zábavnejší.


0 comments:

Post a Comment