“Som šťastný label boss”, zahlásil dnes šéf Ed Banger Records známy ako Busy P, a ukončil takmer nekonečné čakanie fanúšikov. SebastiAn bol jeden z mojich prvých obľúbených producentov, keď som sa pred vyše rokom začal venovať elektru a podobným hudobným žánrom. Už v tej dobe sa hovorilo o albume, ktorý dnes uzrel svetlo sveta pod názvom “Total”.
Je svojský. Je svojský v pozitívnom zmysle slova. Vo svete sa dnes vydávajú dva druhy albumov, a Total je z tých, kde autor produkuje priamo z duše. A hlavne, plne dôveruje svojmu zvuku. Do tohto diela sa vošlo 22 skladieb – 15 plnohodnotných trackov, 6 interludov a jedno outro. Zvukovo sa dá album charakterizovať jednou vetou - SebastiAnov typický rozšumený zvuk poslaný všetkými smermi, od klasickej hudby po metal.
Album obsahuje okrem iných aj nedávno vydaný singel „Embody“, či staršiu skladbu „Ross Ross Ross“. Skalných fanúšikov pravdepodobne dosť mrzí, že sa do výberu nedostal track „Walkman“, a ja osobne by som sa potešil namiesto interludov vtipnej skladbe „Threnody“. Samozrejme tým nechcem znížiť kvalitu skladieb označených ako „interlude“. Práve naopak, mnohé z nich sa iste stanú základom pre skvelé remixy. Aproppos remixy – k tomuto albumu si ich viem predstaviť nekonečné množstvo a už v predstihu sa na nich teším.
Môj osobný názor žiaľ je, že v našich zemepisných šírkach sú skladby z albumu nehrateľné. Tak v kluboch, ako aj v rádiách. Budem však veľmi milo prekvapený, ak sa stane opak. Total je veľmi dobre vyprodukovaný, a v teple domova (práce, auta, hromadnej dopravy...) je to celkovo príjemné počúvanie. Ostatne, urobte si názor sami:
Ak chcete podporiť autora, album sa dá v digitálnej podobe kúpiť napríklad na Beatporte. Vyšlo na Ed Banger Records.
Nie je to tak dávno, čo sme na Splashi velebili Francúzsko ako krajinu, kde dostáva priestor hudobný talent. Séria práve prináša ďalšie pokračovanie: dnešným hrdinom je chlapec menom Madeon, o ktorom svet ešte včera vedel len to, že má 16 rokov a je jedným z najväčších talentov súčasnej housovej scény.
Mladík, pochádzajúci z francúzskeho mesta Nantes, si svoju základňu fanúšikov exponenciálne rozšíril po vydaní remixov k skladbe ‘Raise your weapon’ od Deadmau5a. Z večera na ráno obsadili jeho skladby tri priečky v top5 na Hype Machine vrátane postu jednotky, čo sa naozaj až tak často nevidí. Je však pravdou, že to nebolo prvýkrát, čo ovládol tento rebríček – už v marci sa v popredí objavil jeho remix skladby ‘Que veux tu‘ od Yelle (čo sme si mimo iného všimli aj na my na našej FB stránke).
Za Madeona dlho hovorila len jeho hudba, a možno aj nedostatok informácií bol dôvod, prečo zažiaril až teraz. Celá jeho biografia je v podstate niekoľko tweetov, a jedno Q&A na Facebooku. Zo zaujímavejších informácií sa dá vypichnúť napríklad to, že pri chalanových autorských začiatkoch stál z pozície motivátora Porter Robinson; že ho vyhodili zo strednej školy a preto má dostatok času na produkciu; že skladá v FL Studiu (čo pravdepodobne definitívne vyvracia mýtus o tom, že FL je iba ‘entry level nástrojom‘), a že v júli vydá štvorskladbové EP-čko.
Dosť bolo omáčok. Madeon robí hudbu, a robí ju skvele. Je svieža, pozitívna, a francúzska. Preto sa na tomto mieste odporúčam pohodlne usadiť, a postupne púšťať play:
Madeon so sebou priniesol viac, než len skvelú hudbu a ešte väčší potenciál. Remixom skladby tínedžerskej ikony Ameriky (Deadmau5a) zarezonovala mainstreamom aj iná ‘elektronická’ hudba ako David Guetta, čo pre nezávislejšie žánre housu môže znamenať nárast pozornosti v blízkej budúcnosti. Ostáva veriť, že týmto nádejným chlapcom veľmi nezalomcuje puberta, a z jeho hudobných počinov sa budeme tešiť ešte mnoho rokov.
4. 6. 2011 se v brněnské Zbrojovce představí již 12. showcase projektu Fřesh Fľesh. Projekt přiváží do moravské metropole patnáct jmen současné česko-slovenské scény a to napříč všemi obory; od videoartu po divadlo, od hudby po fotku.
Každý ze showcase večerů je připraven kreativním týmem projektu tématicky, ten brněnský dostal do vínku téma HRANICE. “Hranici můžeme v zásadě buď překračovat či dodržovat. Ale můžeme je také vytvářet anebo bořit...” říká Andrea Pekárková z kreativního týmu. “Uvidíte čím vás vystupující i my sami překvapíme” dodává s úsměvem.
A kdo je vlastně to čerstvé maso? O tom v projektu rozhoduje dramaturgická skupina, složená z odborníků z obou zemí. “V zásadě se držíme dvou základních rovin - jestli je autor dostatečně čerstvý - tedy že jej naše prezentace někam dál posune - k novým příležitostem, projektům, publiku, rozměru ve své tvorbě...a tou druhou je pak perspektiva - chceme prezentovat ty, kteří se chtějí posouvat dále, vidí ve své tvorbě perspektivu. To jestli chytnou příležitost kterou jim dáváme za pačesy a zadaří se je už jen a jen na nich” objasnil dramaturgii projektu producent Adam Ondráček.
Na akci se tak představí například dvě avantgardní kapely: To žluté co máte na kalhotkách (CZ) a Die Blaue Trottel Parade (CZ). V literárním bloku se představí Jan Kunze a Hičhaikum projekt, “otazníkovou” performance alias půlnoční překvapení obstará Martina Růžičková z brněnské FaVU a na fashion show představí své kusy návrhářka Petra Ptáčková. Akci doplňuje i vernisáž řady výtvarných umělců - za všechny jmenujme například Viliama Slaminku (SK), Olgu Paštékovou (SK) či fotografku Evu Doškovou (CZ).
Po půlnoci pak doplní program pražská formace Duropu či elektro-producent Stroon (SK) v doprovodu Vj Stix (SK).
Fřesh Fľesh je i známý tím, že se trvale snaží obnovovat tradici unikátních výtvarných plakátů - tím pro HRANICI se stala multimediální umělkyně Andrea Pekárková alias AKA47.
Fřesh Fľesh: Hranice se koná 4. 6. 2011 od 19 hodin v prostorách Zbrojovky Brno, Lazaretní 7, vstupné činí 100,- k dispozici na místě či v předprodejích zveřejněných na webových stránkách.
Pražská djka Kristee je prvou zástupkyňou nežného pohlavia, ktorá dostáva priestor v našej sérii mixovaných setov. Možno o nej neviete, že pred nedávnom sa rozhodla vstúpiť aj do produkčných vôd, kde to začína mať pekne našliapnuté. Niekoľko jej vlastných kúskov zaradila aj do ôsmeho Splashmixu, ktorý je príjemnou zmesou čerstvých skladieb, ktoré veľmi prirodzene oscilujú na hranici niekoľkých žánrov. Tak to máme radi!
Ahoj. Mohla by si sa našim čitateľom predstaviť? Mé jméno je Kristee, bydlím v Praze, už nějakou chvíli hraju jako DJ po klubech, a momentálně se snažím pracovat na vlastní produkci.
Akým spôsobom si vyberala skladby na tvoj SplashMix? Podle nálady. Je to mix novějších i starších tracků, který mám právě teď ráda a i něco málo ode mě. Chtěla jsem to takové jemnější, příjemnější na poslech.
Celkom slušne si sa rozbehla aj produkčne, tvoje veci znejú veľmi sľubne. Na čo sa môžeme v tejto oblasti od teba tešiť? Díky.:) Snažím se na sobě pracovat. Teď dělám na několika čistě svých věcech, možná z toho udělám free EP, možná budu postupně dávat tracky ven a možná to taky všechno vymažu a začnu znova. Uvidíme, nerada něco slibuju, stačí sledovat moje stránky.
Nejaké iné plány do blízkej alebo vzdialenej budúcnosti? Chci se co nejvíc věnovat produkci, to mě baví a naplňuje. Udělat EP, pak album... Dostudovat školu a cestovat.
Tracklist : 01. Florence & The Machine - You Got The Love (The xx Remix) 02. Andre Nickatina - A Yo 03. Katy B - Hard To Get 04. Ursa Major - Congo 05. Lil Silva ft. Sampha - On Your Own 06. Rihanna - Whats My Name (Brenmar Remix) 07. Kry Wolf - Everybody 08. Sia - Little Man (Wookie Remix) 09. High Powered Boys - Work 10. Rye Rye ft. MIA - Sunshine (Kristee Remix) 11. Tomb Crew - Oh So Good 12. Udachi - Fantaskica 13. Udachi ft. The Botz - Chemicals 14. Kito, Reija Lee - Sweet Talk 15. Terror Danjah - Airbubble 16. N.E.R.D. - Hypnothize You (Nero Remix) 17. Kristee - Don't Wanna See You
Pravdepodobne ste si mysleli, že sa mu v máji vyhnete, ale nie je to tak. Je tu. V stredu. 25. mája 2011. Ďalší Dead Horse. A čo Vám budem viac hovoriť, vy viete o čo ide.
Dead Horse | fb event 25.05.2011, Radosť music bar
DJs : Bad Mojo (Splash.sk) Michael Priest (Hochspannung!)
Belgický DJ a producent Keatch patrí k popredným menám miestnej electro scény. Vydával na tých najväčších svetových electro vydavateľstvách ako napr. Boys Noize Rec. alebo Dim Mak a pravidelne hráva na najvychytenejších eventoch ako napríklad festival I Love Techno. Milovník analógu nám v rozhovore prezradil niečo o svojich plánoch so značkou Keatchen records, prečo je Korg MS-20 výborný syntetizátor alebo aká je podľa neho ideálna párty. A nezabudnite, že Keatch už tento piatok vystúpi v Bratislave na prvom vydaní akcie Electrotrash.
Začnime zostra. Ako je na tom momentálne Belgická electro scéna? Zdá sa, že tie najtvrdšie kúsky z celej Európy vychádzajú práve tam... Ja v podstate ani neviem (smiech). Je to techno vs. electro vs. dubstep. Súhlasím však s tým, že zvuk je tu tvrdý / tvrdší. Ale tiež by som rád dodal, že väčšina belgických producentov nie je na takej úrovni ako zvyšok Európy. Tvrdý neznamená dobrý! Som presvedčený, že ľudia potrebujú nejaký groove a drive, nie len skreslené basové linky z pekla. Pre mňa je momentálne Belgicko vo fáze posunu. To isté, čo sa dialo vo zvyšku sveta minulý rok sa deje u nás teraz. Takže sa obávam, že namiesto toho, aby sme zaujali vedúce postavenie vo svete tanečnej hudby - tak ako to bolo v minulosti – tak sme trochu pozadu. Samozrejme že nemyslím takých belgických hrdinov ako sú Soulwax, Goose a Paul Chambers (smiech).
Môžeš nám prezradiť viac o tvojich hudobných začiatkoch? Ako si sa dostal k hudbe? V piatich rokoch som chcel radšej hrať na piano ako chodiť na základnú školu. Dva roky nato som začal chodiť na hodiny hudby po škole. Odvtedy je hudba mojou absolútnou životnou prioritou. Keď som mal jedenásť, môj starší brat ma zaúčal do zvukov 90’s techna a rave, ale ja som bol viac na Rage Against The Machine a skateboarding (smiech). O pár rokov som začal robiť prvé vlastné skladby v Cubasis AV na Macu s pomocou jednoduchých kláves Casio, ktoré som si požičal od kamaráta. O niečo neskôr prišiel Reason 1.0 a potom Cubase SX. Po strednej škole som sa rozhodol prihlásiť na konzervatórium v Ghente, odbor hudobná produkica, ktorý som pár rokov nato úspešne absolvoval. A voilá... to je môj príbeh v skratke (smiech).
Si známy milovník synťákov, obzvlášť analógových ako Korg MS-20, ktorý sa práve v Belgicku pomerne dosť používa. Na čo ho zvykneš používať ty? MS-20 je veľmi užitočný synťák kvôli svojmu filtru. Je to pravdepodobne najlepší filter aký bol kedy vyrobený. Je super muzikálny, ale zároveň dokáže byť aj ostrý a extrémny. Nielen že je populárny v Belgicku, ale stále ho používa veľké množstvo kapiel a producentov po celom svete. Pre nerdov: má LP a HP filter, oba kontrolované napätím a oba s rezonančným knobom. Tiež mu dosť pridáva fakt, že je semi-modulárny a teda dosť všestranný aj napriek tomu, že dokáže zahrať naraz len jeden tón. Používam ho skoro v každom tracku, na basy, leady alebo efekty. MS-20 je jedným z mojich najobľúbenejších synťákov, pretože je veľmi jednoduchý a intuitívny na programovanie. Ale používam aj Moog, DSI, Xoxbox, Jomox a synťák mojich snov - ARP 2600. Posledný menovaný je podľa mňa matkou všetkých syntetizátorov. Ale nie je to len otázka MS-20. Analógové vybavenie (synťáky, mixy, atď...) má oveľa teplejší a bohatší zvuk. Analóg má čosi, čo v dnešnej dobe digitálne synťáky vyprodukovať nevedia.
Si diplomovaný hudobný producent a máš za sebou klasické hudobné vzdelanie. Je to pri tvorbe elektronickej tanečnej hudby výhoda? Ak áno, tak v akom zmysle? Jednoducho vieš, čo robíš. Či už pracuješ na melódii alebo robíš remix, je potom pre teba jednoduchšie premýšľať v rámci harmónie. Takže nestrácaš hodiny hľadaním správnych nôt alebo akordov. Ale je taktiež veľmi dôležité vedieť zabudnúť na všetky tieto pravidlá a vytvoriť si nejaké vlastné. Samozrejme musíš poznať pravidlá predtým, než ich môžeš začať porušovať. Keď študuješ hudbu na konzervatóriu, si nútený počúvať jazz, klasiku a pop a to ťa núti mať otvorenú myseľ. Úprimne povedané, vzdelanie v hudobnej produkcii považujem za veľmi, veľmi dôležité najmä kvôli technickej stránke veci - či už sa to naučíš v škole, od profesionálov alebo samostatne. Keď pracuješ s analógovým vybavením, musíš vedieť čo robíš, ktorým knobom otáčaš. Musíš byť schopný vytvoriť zvuk, ktorý počuješ v hlave. To je základ programovania synťákov, dizajnuješ zvuk a chceš aby sa správal presne tak ako si to ty predstavuješ. Je to ako šoférovať prvýkrát. Až po nejakej dávke trpezlivosti si schopný auto naozaj ovládať.
Čo ťa v electre ale aj v hudbe všeobecne baví? Hudba pôsobí na ľudké emócie – dokáže človekom pohnúť, byť inšpirujúca, povznášajúca alebo otravná. Keď robíš skladby, tak sa istým spôsobom rozhoduješ, čo vlastne ľudia prežijú. V electromôžu syntetizátory a elektronika nahradiť mechanické nástroje a vytvoriť zvuky, ktoré nie sú prirodzené.
Ak by si organizoval párty, aký by bol line up tvojich snov? Rachmaninov hrajúci svoj tretí koncert pre piano, Tom Waits, po ňom Kraftwerk (formácia do roku 1987) s analógovým vybavením namiesto laptopov, Soulwax live, Zombie Nation live, Vitalic live, Jackson and his Computerband, Dave Clarke a Laurent Garnier.
Hral si na obrovských párty, ako aj v menších kluboch. Na ktoré akcie rád spomínaš? Sú aj také, na ktoré by si rád zabudol? Mal som šťastie, že 99% parties, na ktorých hrávam sú skvelé, takže je to náročná otázka. Ale ak mám niečo menovať, tak Skins Party v Mistral Klube v Aix-en-Provenc v roku 2009 bola určite jednou z najlepších, na ktorých som hral. V rámci vstupného boli drinky zdarma a klub bol preplnený ľuďmi, ktorí sa chceli baviť. Aj keď sa pilo, neboli žiadne bitky a nenávisť - iba perfektná párty atmosféra. Niečo, čo je pravdepodobne nemožné v mnohých iných mestách alebo krajinách. Jedna, na ktorú by som rád zabudol : moje prvé live-ko v Liege pred mnohými rokmi. Môj laptop padal každých 5 minút. Dobré na tom je ale to, že sa to stalo počas mojich začiatkov, takže teraz si všetko radšej dva krát skontrolujem (smiech).
Pred nejakým časom si spustil vlastný label Keatchen Records. Aká je jeho filozofia? Na čo sa na ňom môžeme tešiť? Chcel som vytvoriť fórum pre mladých umelcov z Belgicka, ktorí ešte nepotrebujú veľké vydavateľstvá. Ale je veľmi exkluzívne. Vydávam iba releasy, ktoré sa mi naozaj páčia a znejú sľubne, alebo sú hodné dostať sa von. Neočakávajte na ňom teda veľa releasov. Nasledujúcim releasom je moje spoločné EP s Felixom Cartalom - Solar, ktoré vychádza 26. apríla. Je to spoločný share s vydavateľstvom Dim Mak. Naše druhé EP vyjde práve tam ešte pred letom. Potom sú na rade EP od Captian Flash, Deafman a ďalšie odo mňa.
Podľa tvojich posledných vecí sa zdá, že sa posúvaš smerom k ‘big room’ soundu, prečo? Jednoducho to tak cítim. Nerád robím iba jeden typ zvuku. Je to neustála evolúcia. Aj keď vždy začínam s technom, vždy sa snažím aj o niečo nové. Nezniesol by som ak by všetky moje tracky zneli rovnako. Nefixujem sa na jeden zvuk, ale výsledok musí byť vždy nasty alebo dirty.
V poslednej dobe aj dosť produkuješ pre iných umelcov. Môžeš pár mien prezradiť? Mená nie sú dôležité. Pokiaľ budete hľadať na internete, niektoré nájdete ľahko, iné ťažšie. A taktiež je to pomerne rozličné – pre niekoho robím celé skladby, mixáž, mastering, alebo robím len presets na synťáky a efekty.
Dozvedeli sme sa, že máš veľké množstvo nevydaného materiálu. Dočkáme sa debutového EP / albumu už čoskoro? Aké sú plány? Momentálne opäť pracujem hneď na dvoch EP! (smiech) Pre mňa je veľmi ťažké skladby vydať, pretože vždy môžu byť ešte lepšie. To je zrejme jedna z mojich najväčších slabín, nikdy nie som spokojný s vlastnými vecami.
A otázka na záver : aké meno by si si zvolil, ak by bolo ‘Keatch’ už obsadené? Haha, netuším! Pravdepodobne by som sa uspokojil s prvým cool slovom z nejakého náhodného článku na Wikipedii! (smiech)